Jak wybrać stół idealny?

Stół do jadalni czy kuchni powinien nie tylko odpowiednio spełniać swoją funkcję, ale również być praktyczny i estetyczny. Szeroki wybór różnych modeli sprawia jednak, że często trudno jest wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Materiały, z jakich wykonano mebel

Stoły mogą być drewniane lub stworzone z zastosowaniem sklejki. Obydwa rozwiązania prezentują się bardzo dobrze, choć zwolennicy unikatów z pewnością będą woleli naturalne drewno: każdy mebel wykonany z jego użyciem prezentuje się inaczej dzięki temu, że nie istnieją dwa drzewa z identycznym układem słojów.

Z drugiej jednak strony należy wziąć pod uwagę kwestię finansową: znacznie ekonomiczniejszą opcją jest sklejka. W domach, gdzie mieszkają małe dzieci i zachodzi spore ryzyko uszkodzenia czy „upiększenia” mebla przez malucha – lepszym pomysłem mogą być niedrogie, sztuczne modele. Dzięki temu, nawet gdyby dziecko na przykład wyjechało mazakiem zza kartki – mebel można po prostu wymienić po dość krótkim czasie, na przykład dwóch czy trzech lat.

Okrągły, prostokątny?

Dobór kształtu stołu jest uzależniony w dużej mierze od preferencji, a także ilości dostępnej przestrzeni. W małych mieszkaniach lepszym wyborem mogą być modele prostokątne, które można komfortowo dosunąć pod ścianę, gdy nie są używane. To pozwoli uzyskać nieco miejsca między posiłkami.

Jeśli natomiast nie musisz aż tak mocno zwracać uwagi na to, ile miejsca zajmie Twój stół – wybierz rozwiązanie, które bardziej odpowiada Twojemu gustowi. Niewątpliwą zaletą modeli okrągłych jest wygoda wszystkich osób znajdujących się przy stole: dzięki takiemu, a nie innemu ukształtowaniu mebla, nikt nie trąca łokciem sąsiada. 

Obydwa rodzaje można zakupić w wersji standardowej, bez powiększania lub z wygodną opcją zwiększenia powierzchni użytkowej. Ten drugi rodzaj cieszy się zdecydowanie większą popularnością i nic dziwnego: gdy korzystamy z mebla jedynie w gronie domowników, możemy wyjąć element powiększający, a gdy zachodzi taka potrzeba – użyć go ponownie dla zapewnienia gościom komfortu.