Dom

Umowa z deweloperem – co powinna zawierać?

Deweloper nieruchomości, czyli osoba fizyczna bądź prawna, która zajmuje się budową i sprzedażą budowlanych inwestycji, to bezpieczny wybór, jeśli chcemy kupić bądź wynająć nieruchomość. W przypadku zakupu mieszkań od np. ich poprzedniego właściciela bywa różnie. Jeśli deweloper jest znany i wpisany do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, ryzyko oszustwa jest praktycznie zerowe. Zabezpieczenie stanowi jednocześnie fakt, iż z deweloperem podpisuje się umowę notarialną, zatwierdzoną przez prawników.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska musi określić strony umowy, czyli dewelopera np. Dom Development i kupującego (dane osobiste) oraz zawierać datę i miejsce jej podpisania. Dokładnie podana powinna być także lokalizacja nieruchomości będącej przedmiotem umowy (adres, numer, miejsce w bloku) oraz jej metraż (i sposób jego mierzenia). W umowie musi znaleźć się także cena i dokładny sposób płatności (np. wysokość i terminy rat, wraz z odsetkami i karami). 

Jakie obowiązki ma deweloper? Deweloper musi podać numer zgody na budowę i zobowiązać się do tego, że wybuduje i udostępni lokal w określonym przez umowę czasie. Bank (lub inny wierzyciel) musi się zgodzić na wyodrębnienie lokalu mieszkalnego bez obciążenia, a później przeniesienie jego własności, po wpłacie pełnej ceny przez kupującego (jeśli obciążenie istnieje). Nabywca, w umowie, oświadcza, że odebrał i zapoznał się z prospektem informacyjnym i jego załącznikami. 

Umowa musi też zawierać informacje o mieszkaniowym rachunku powierniczego (założony przez dewelopera, na rzecz budowy nieruchomości) oraz numer tego rachunku i zasady dysponowania środkami pieniężnymi, które na nim są. W umowie deweloperskiej powinno też być wskazane, jak będą zabezpieczone pieniądze, które zapłaci nabywca. Jak widać, wymagań tych jest sporo. Z tego powodu należy sporządzać i sprawdzać umowę deweloperską z prawnikiem. Pozwoli to na uniknięcie pomyłek.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Mamy prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej w ciągu 30 dni od jej zawarcia. Musimy mieć jednak powód. Jednym z powodów może być fakt, że umowa (bądź prospekt informacyjny od dewelopera) nie zawierała wszystkich niezbędnych elementów bądź prospekt nie zgadzał się z umową. Innym powodem może być niezgodność informacji ze stanem faktycznym i prawnym w dniu, w którym podpisywaliśmy umowę.