Krajobrazy na ścianie czyli pejzaże

Obraz obrazowi nierówny. Nie tylko pod względem rodzaju wykorzystanej farby albo nawet tego czy powstał na płótnie, papierze czy drewnie. Różne są też techniki malarskie, a w przeciągu wieków zmieniały się epoki i style malowania.

Ale czy wiecie, że obrazy dzielą się także pod względem tematycznym w zależności od tego co przedstawiają? Przyjrzyjmy się kilku takim przykładom

Pejzaże – czyli obrazy krajobrazy. chyba najchętniej kupowane do ozdabiania mieszkań, zwłaszcza salonów. Fachowo nazywają się pejzaże. Mogą przedstawiać widok gór, albo jakieś jezioro z chatką w tle, może być zabytkowy pałac wraz z jego otoczeniem albo też łąka pełna kwiatów. Ale warto wiedzieć, że obraz przedstawiający krajobraz z morzem na pierwszym planie to będzie już marina.

Ale przecież malarze artyści przedstawiają nie tylko krajobrazy. Obrazy z postaciami konkretnych ludzi nazywają się portrety. A jeżeli ci ludzie na obrazie wykonują jakąś czynność na przykład jedzą śniadanie albo grają w karty to będzie już scenka rodzajowa. Kiedy się biją na wojnie mamy do czynienia z malarstwem batalistycznym. Natomiast jeżeli na obrazie nie ma żadnych ludzi, a jedynie na przykład stół nakryty obrusem, na nim talerz z owocami, jakiś wazonik i na przykład zegar będzie to martwa natura.

Aby lepiej poznać wartość i piękno malarstwa i zobaczyć malowane krajobrazy, obrazy wielkich mistrzów jak Chełmoński, Wyspiański, Matejko albo Rodakowski warto wybrać się do dobrego muzeum. Tam można się przyjrzeć na czym polega prawdziwe piękno obrazów.