Dom

Poduszki dekoracyjne i ich rola w nowoczesnych wnętrzach

Dla wielu osób tekstylia to przede wszystkim przedmioty użytkowe. Niekiedy jednak ważna jest również ich rola w aranżacji pomieszczenia. Poduszki dekoracyjne są tego znakomitym przykładem – ich znaczenie w urządzaniu wnętrza jest trudne do przecenienia.

Poduszki dekoracyjne – podstawowe informacje

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że poduszki dekoracyjne mogą być ozdobą pomieszczenia zarówno ze względu na swoją kolorystykę (w przypadku modeli jednobarwnych), jak i naniesione na ich powierzchnię wzory. Nie bez znaczenia jest również faktura materiału, z którego zostaną wykonane. 

Poduszki dekoracyjne jednobarwne

W przypadku wyposażenia tego typu walory zdobnicze zapewnia najczęściej sama barwa. Poduszki dekoracyjne od Macodesign mogą przy tym zarówno zostać idealnie dopasowane do kolorystyki wnętrza, jak i  stanowić element kontrastowego zestawienia. W przypadku tej grupy asortymentowej bardzo dużą rolę gra również faktura materiału – również ona może wpływać na uzyskane efekty.

Poduszki dekoracyjne we wzory

Produkty tego typu są niezwykle zróżnicowaną grupą. Wśród motywów, które pokrywają ich powierzchnię, można bowiem znaleźć przykładowo:

  • wzory roślinne,
  • motywy ludowe,
  • wzory geometryczne.

Nie ma również przeszkód, by poduszki dekoracyjne z tej grupy pokryte zostały bardziej skomplikowanymi deseniami – w handlu można znaleźć przykładowo produkty, które odwzorowują na swej powierzchni znane dzieła malarstwa i grafiki.

poduszki dekoracyjne

Jak dobrać odpowiednie poduszki dekoracyjne?

Produkty tego typu powinny być przede wszystkim dostosowane do stylistyki domu czy mieszkania, w którym się znajdą. Zarówno jednak wówczas, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem o tradycyjnym wzornictwie, jak i we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, warto kierować się też jakością wyrobów. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że poduszki dekoracyjne będą ozdobą tak długo, jak długo zachowają swój kolor i kształt.

Sam wybór odpowiedniego modelu zależy zarówno od indywidualnych upodobań, jak i efektów, jakie dana osoba chce osiągnąć. Wspomniany wyżej wybór pomiędzy harmonijną kompozycja lub uzyskaniem efektu kontrastu jest tego świetnym przykładem.