Dom

Z jakiego materiału powinien być wykonany dobry obrus?

Podczas wybierania obrusu na stół trzeba wziąć pod uwagę naprawdę wiele bardzo ważnych parametrów. Oczywiście nie można kupić go w złym kształcie, jak i również o złej wielkości. Co więcej, obrus powinien mieć także odpowiedni kolor. Jak się jednak okazuje, wszystkie te cechy są niczym w porównaniu do tego, z jakiego materiału dany obrus został wykonany. Jak się jednak okazuje, paradoksalnie ten najważniejszy parametr dobrego obrusa jest najgorzej poznany. Oznacza to, że zwyczajnie mało kto wie, jaki materiał będzie dobry i czym właściwie się poszczególne modele charakteryzują.

Czym charakteryzują się poszczególne modele obrusów?

Jakie są najpopularniejsze modele obrusów na rynku pod kątem materiału ich wykonania? Oczywiście liczba ta jest ogromna, lecz warto skupić się na tych naprawdę najchętniej wybieranych. Bez wątpienia będą to obrusy zrobione z poliestru, bawełny, wiskozy, a także obrus koronkowy. Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Obrus poliestrowy to przede wszystkim dość wysoka cena, a warto wziąć pod uwagę fakt, że ma się do czynienia z produktem sztucznym. Jego olbrzymią zaletą jest to, że jest odporny na zalanie, a także jest bardzo łatwy w praniu. Niestety sporą niedogodnością jest jego śliska powierzchnia, co może niekiedy sprawiać spore trudności.

Największym konkurentem dla modelu poliestrowego jest obrus bawełniany. Jego olbrzymią zaletą jest fakt, że jest to materiał w pełni naturalny, a to oznacza, że jest stosunkowo miękki, miły w dotyku, a także rewelacyjnie układa się na stole. Niestety sporą wadą jest fakt, że dość ciężko wywabia się z niego plamy. Jest to obrus uniwersalny i może być stosowany przy każdej okazji.

Trzecim z kolei modelem jest obrus wiskozowy. Jest to materiał bardzo przyjemny w dotyku, a także bardzo trwały – bez większych trudności jest w stanie przetrwać nawet kilka lat. Jego wadą podobnie jak w przypadku innego modelu sztucznego, czyli poliestrowego, jest dość duża śliskość.

Na koniec pozostaje bardzo szczególny rodzaju, czyli obrus koronkowy. Bardzo dobrze się prezentuje, choć pamiętać trzeba, że jest to model przezroczysty, więc nie spełnia zbyt dobrze funkcji praktycznych, a głównie dekoracyjne.

Który materiał będzie najlepszy?

Jak wybrać obrus na stół pod kątem tego, z jakiego został on wykonany materiału? Jak się okazuje, nie jest to wcale proste zadanie. Wszystkie cztery wymienione wcześniej modele to naprawdę rewelacyjne obrusy, które mogą być z powodzeniem używane właściwie w przypadku każdego zastosowania. Który z nich będzie jednak tym, którego przede wszystkim warto wybrać i z niego korzystać? Choć konkurencja jest naprawdę bardzo duża, to specjaliści zgodnie przyznają, że jeśli chce się mieć możliwie najlepszy, a zarazem najbardziej uniwersalny obrus na stole, bez wątpienia poleca się skorzystanie z modelu bawełnianego. Co prawda dość ciężko jest utrzymać go w czystości na stole, lecz jednak dość skutecznie daje się wyprać. Jest sprzedawany w dobrych cenach, a jego wygląd potrafi zachwycić naprawdę bardzo krytyczne oko.