Dom

Wskazówki dotyczące wyboru drapaka dla kota

Koty są niesamowitymi zwierzętami domowymi. Wnoszą one do domu wiele radości i ekscytacji. Aby zwierzak rozwijał się prawidłowo i nie sprawiał problemów swojemu właścicielowi, będzie potrzebował kilku akcesoriów. Oprócz kuwety, karmników i zabawek eksperci zalecają zakup drapaka. Służy mu to do ostrzenia rosnących pazurów.

Ostrząc pazury na tej specjalnej powierzchni, kot zmniejsza swoją złość, łagodzi stres i niepokój, a miejsce to oznacza własnym zapachem. Proces ten jest korzystny dla mięśni i kręgosłupa zwierzęcia, co jest równoznaczne z wysiłkiem fizycznym.

Rodzaje drapaków

drapak dla kota

Popularne modele:

Przy wyborze drapaka należy kierować się różnymi parametrami —  jego kształtem umożliwiającym instalację w domu, stabilnością, jakością materiału, projektem uwzględniającym wnętrze pomieszczenia i oczywiście ceną.

Materiał pazurów

Podstawa konstrukcji wykonana jest z różnych materiałów. Może to być naturalne drewno lub płyta wiórowa. Modele te charakteryzują się długą żywotnością. Dostępny jest również drapak dla kota wykonany z kartonu lub tektury prasowanej. Z reguły jest on nieestetyczny i szybko popada w ruinę.

Tkanina sizalowa, wytrzymała lina, różne tkaniny, futra i dywany są używane do pokrycia.

Konstrukcje linowe i sizalowe są przyjazne dla środowiska i mają nienaganne właściwości użytkowe.

Wykładzina dywanowa jest nieszkodliwa dla kotów, trwała i uniwersalna. Dodatkowym plusem jest przystępna cena i szeroki wybór kolorów.

Modele z wykończeniem z tkaniny i sztucznego futra ustępują pod względem parametrów użytkowych modelom linowym, sizalowym i dywanowym. Zaletą jest niska cena i szeroki wybór modeli.