Tanie i ekologiczne źródła wody

Poszukiwanie nowych źródeł wody i ograniczanie zużycia tej pochodzącej ze zwykłych wodociągów staje się coraz ważniejsze. Zmiany klimatyczne i coraz bardziej bezdeszczowe lata sprawiają, że rozsądna gospodarka wodą staje się obowiązkiem każdego człowieka. Istnieje na szczęście sporo rozwiązań tego problemu, które są przyjazne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i portfela. Przykładem jest gromadzenie deszczówki i wykorzystywanie jej w domu.

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Wodę deszczową można wykorzystywać na różne sposoby. W zależności od tego, jaki ktoś pojemnik na deszczówkę posiada w domu, może to służyć do podlewania ogrodu czy wykonywania prac gospodarczych. Niektóre pojemniki pozwalają nawet na wykorzystywanie takiej wody do spłukiwania ubikacji. Deszczówka zawsze jest darmowa, zatem korzystanie z niej do takich celów zapewnia ogromne oszczędności w skali całego roku.

Naziemne i podziemne zbiorniki na deszczówkę

Warto wiedzieć, jaki pojemnik na deszczówkę wybrać (sprawdź tutaj). Poszczególne ich rodzaje posiadają odmienne cechy. Dwa podstawowe z nich to:

  • Pojemnik zewnętrzny. Najlepiej ustawić go bezpośrednio pod rynną, aby trafiała do niego woda spływająca z dachu po deszczu. Takie pojemniki są zwykle mniejsze, a woda w nich gromadzona najczęściej wykorzystywana do prac gospodarczych i nawadniania ogrodu.
  • Pojemnik podziemny. Jak wskazuje nazwa, taki pojemnik jest wkopywany pod ziemię. Odznacza się większą pojemnością, nawet do kilku tysięcy litrów. Woda w nim gromadzona może być wykorzystywana w domu, chociażby w ubikacji.