Dom

Jakie akcesoria sprawdzą się do klatki dla ptaków?

Decydując się na zakup ptaka, naturalnym jest to, że należy zapewnić mu rozrywkę. Ptak żyjący w pustej klatce, bez żadnych dodatkowych bodźców, nie będzie szczęśliwy. Aby temu zapobiec, warto urozmaicić mu przestrzeń możliwie jak najbardziej. Od czego jednak zacząć? 

Czy ptak może mieć depresję?

Nieszczęśliwego ptaka stosunkowo łatwo jest rozpoznać. Jednym z najbardziej wyrazistych sygnałów jest skubanie przez ptaka swoich piór. Depresja nie jest oczywiście jedyną przyczyną, bo może to równie dobrze oznaczać inną chorobę. Zaniepokoić powinny także utrata apetytu, agresja czy zmiana godzin, kiedy ptak zwykle wokalizował. W tego typu sytuacjach w pierwszej kolejności trzeba u weterynarza wykluczyć wszelkie inne choroby. Jeśli zostanie to zrobione – warto zastanowić się nad urozmaiceniem życia w klatce dla ptaków (więcej o klatkach dowiesz się np. E-sas.pl). 

Co powinno znaleźć się w klatce?

By ptak mógł odnaleźć w swojej klatce szczęście, należy spełnić kilka niezbędnych warunków. W zależności od gatunku wymogi te mogą się różnić, ale generalnie ważne jest, aby zwierzę miało: 

  • drążki – ptaki uwielbiają spędzać czas na drzewach; dobrze, żeby były drewniane
  • liny – sprawdzi się w przypadku tych gatunków, które ich nie zjadają
  • miska z piaskiem – ptaki uwielbiają czyścić pióra piaskiem
  • zabawki – drabinki, huśtawki i tym podobne

Hodowla ptaków to duża odpowiedzialność. To od hodowcy zależy, czy w swojej klatce dla ptaków zwierzę będzie mogło odnaleźć życie, o jakim mu się nie śniło.