Podstawowe informacje o sklejkach drewnianych

Sklejki drewniane to drewnopochodne tworzywa drzewne. Płyta sklejka jest ciekawym materiałem, który ma odmienne właściwości niż drewno – surowiec, z którego została wykonana.

Sklejka drewniana powstaje poprzez klejenie cienkich drewnianych arkuszy. Najczęściej ich liczba jest nieparzysta. Zewnętrzna warstwa to fornir o najlepszej jakości, co sprawia, że produkty wyglądają bardzo dobrze i są dużo tańsze od litego drewna.

Sklejka drewniana – podstawowe informacje

Sklejki są złożone z kilku warstw. Te zewnętrzne zawsze układane są w taki sposób, by słoje przebiegały w tym samym kierunku. Wewnętrzne warstwy sklejki są natomiast najczęściej wykonane z drewna tańszego, by sklejki mogły być jeszcze bardziej konkurencyjne cenowo.

Oprócz ceny za sklejkami na pewno przemawiają świetne właściwości mechaniczne. Płyta sklejka jest bowiem dosyć elastyczna, nie pęka i można ją łatwo formować. Dlatego też sklejki są tak często wybieranym materiałem wykończeniowym do aranżacji wnętrz.

Jak przebiega produkcja sklejki drewnianej?

Na początku należy wybrać odpowiednie gatunki drewna, z którego powstaną sklejki. W tym celu świetnie sprawdza się drewno z buka, olchy, sosny i brzozy. Właśnie takie sklejki są spotykane i wykorzystywane najczęściej. Następnie drewno poddaje się kąpieli w basenach warzelnianych. Tam następuje obróbka hydrotermiczna w temperaturze od 40 – 60 stopni. Warunki w basenie dobiera się indywidualnie do czynników, czyli średnicy drewna, pory roku i rodzaju drewna. Drewno bukowe wymaga najdłuższej obróbki trwającej nawet 72 godziny.

Drewno po obróbce poddawane jest łuszczeniu, dzięki któremu otrzymuje się arkusze drewniane czyli elementy sklejki. Końcowym etapem jest suszenie arkuszy i klejenie ich zgodnie z zapotrzebowaniem.

Sklejki drewniane świetnie sprawdzają się jako tańszy zamiennik litego drewna. Dzięki konkurencyjnej cenie bardzo często są wykorzystywane w stolarstwie i budownictwie.