Dom

Rolety rzymskie – czy warto się na nie zdecydować?

Wybierając rolety do danego pomieszczenia należy skupić się zarówno na aspekcie praktycznym, jak i estetycznym. Osoby, które stawiają przede wszystkim na uniwersalność, powinny zainteresować się zakupem rolet rzymskich. Dostępne są one w wielu wariantach kolorystycznych, wykonuje się je z rozmaitych materiałów. Pasują m.in. do kuchni, łazienki, salonu czy sypialni. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Roleta rzymska – czym jest i jak działa?

Roleta rzymska posiada charakterystyczne fałdy, które tworzą się na skutek jej zwinięcia. Uzyskanie takiego efektu umożliwiają zamontowane w materiale tunele z przezroczystymi poprzeczkami. Roletami steruje się przy użyciu sznurka bądź systemu koralikowo-łańcuszkowego. Drugi z nich cechuje się większą trwałością, dlatego może być wykorzystywany również w przypadku cięższych produktów. Praktyczności temu rozwiązaniu dodaje zamocowanie systemu samoblokującemu. Dzięki temu rolety rzymskie mogą zatrzymać się na dowolnej wysokości, co pozwala zachować kontrolę nad ilością wpadającego do wnętrza światła. Wiele osób decyduje się na zakup rolet z zasłonami. Wtedy warto wybrać wizualnie lekkie modele. W dużej ilości przypadków klienci zamawiają produkty na wymiar. Są one lepiej dopasowane do potrzeb wnętrza, lecz czeka się na nie dłużej.

Rolety rzymskie – zalety i wady

Dla wielu osób najważniejszą zaletą rolet rzymskich jest możliwość ich demontażu i wyprania. Można je zmieniać okresowo, tak samo jak zasłony. Pozwoli to na odmianę wyglądu wnętrza w zależności od okazji, np. te z motywami świątecznymi mogą być montowane w grudniu. Ponadto tego typu produkty sprawdzą się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Nie zajmują miejsca po bokach okna. Są więc opcją bardziej praktyczną niż zasłony, w przypadku których konieczne jest wygospodarowanie minimum 10 cm ściany. Rolety te nie zasłaniają ściany poniżej parapetu, pozostawiają wolną do wykorzystania przestrzeń. Pasują do pomieszczeń zaaranżowanych w różnych stylach i o różnym przeznaczeniu. Nadają się m.in. do wnętrz w stylu glamour, tych minimalistycznych i skandynawskich, a także ciepłych industrialnych. Dobranie klasycznych rolet do charakteru pomieszczenia jest trudniejszym zadaniem. Rolety rzymskie: lestore.pl/sklep/rolety-rzymskie można szyć zarówno z tkanin zasłonowych, jak i firanowych, dzięki czemu z powodzeniem zastąpią zasłony lub firanki.

Żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad – dotyczy to też rolet rzymskich. Nie jest ich jednak wiele, co przemawia za tym, że zakup tego typu produktów to dobra decyzja. Dla niektórych minusem może być niska dostępność rolet gotowych. W wielu przypadkach konieczne okazuje się szycie ich na wymiar, co wydłuża czas oczekiwania. Dużo osób może uznać to jednak za zaletę, ponieważ szycie rolet na zamówienie umożliwia stworzenie produktu dopasowanego idealnie do wystroju wnętrza i gustu domowników. W niektórych przypadkach rolety rzymskie mogą być widoczne po odsłonięciu okna. Są osoby, którym może to przeszkadzać.