Jak wybrać ciekawie i mądrze obrazy do pokoju dziecięcego?

Dzieciństwo to piękny okres w życiu człowieka. Jest to czas na beztroskę i zabawę, ale należy pamiętać, że od najmłodszych lat dziecko rozwija się nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. To w gestii rodziców jest czuwanie nad prawidłowym rozwojem funkcji poznawczych dziecka oraz pomoc w kształtowaniu światopoglądów. Trzeba podkreślić, że u małego człowieka wrażliwość na sztukę również należy budować i wspierać tak, aby dać mu mocne podstawy do wyrobienia sobie własnego gustu i poczucia estetyki. Obrazy dziecięce odgrywają ogromną rolę w poznawaniu świata.

Pokój małego dziecka

Przy aranżacji pokoju małego dziecka istotne są kolory. Bez wątpienia kolory ścian oraz mebli powinny być stonowane, tak aby uspokajać dziecka, jednak wnętrze powinno zawierać elementy kontrastowe, które przyciągną uwagę malucha, zaciekawią go oraz nadadzą wnętrzu charakteru. Najmłodsze dzieci, których wzrok dopiero się rozwija przykuwają swoją uwagę do mocnych, kontrastowych kolorów oraz prostych kształtów. 

Obrazy do pokoju dziecka powinny być zatem spore, proste oraz kolorowe. Pamiętajmy jednak, aby dziecka nie przebodźcować. Co to oznacza? Nie obwieszajmy ścian wielobarwnymi trójkątami i kołami. Lepiej zastosować tu dwa ciekawe, spore obrazy, które dziecko na swój sposób będzie analizować. 

Pokój przedszkolaka

Pokój przedszkolaka to zupełnie „inna bajka”. Dzieci w tym wieku lubią patrzeć na bohaterów ulubionych bajek. Pamiętajmy jednak, że dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje już pewne zainteresowania. Dla jednego malucha będą to samochody, dla innego zwierzęta, a dla kolejnego natura.

Warto wziąć pod uwagę pierwsze chęci poznawcze dziecka, wspierając go w tym. Obrazy do pokoju dziecięcego mają być odzwierciedleniem jego zainteresowań, a nie naszych.