Mozaika szklana na podłodze? Plusy i minusy

Mozaika szklana na ogół wykorzystywana jest w obudowie luster, w łazienkach oraz na ścianach. Rzadziej spotykane są mozaikowe szklane płytki na podłogach. Mogą wprawdzie wywołać wrażenie wystawnego luksusu, jednak może to być kosztowna opcja. Ponadto odpowiednie utrzymanie szklanej mozaiki może być trudne w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Płytki mozaikowe mogą mieć praktycznie dowolny rozmiar, ale najczęściej są dostępne w standardzie ok. 30 cm na 30 cm (Midas, Dunin, Barewolf, Dune), o wielkości kostki 2 x 2 cm. Najczęściej spotykane kształty to kwadraty i prostokąty, ale płytki specjalne występują w różnych formach. Niektóre instalacje mogą łączyć mozaikę szklaną z innymi rodzajami płytek, takimi jak metal lub kamień, wykorzystując szkło jako elementy akcentujące.

Szklana mozaika na podłodze – zalety

  • Elegancki design – najpewniej największa korzyść z zastosowania mozaiki szklanej w to piękno. Do wyboru są płytki pełne lub wielokolorowe. Można je ułożyć w proste lub skomplikowane wzory, np. na podłodze w basenie, saunie, pod prysznicem.
  • Łatwe do czyszczenia – płytki szklane są odporne na plamy, pleśń i grzyby. Łatwo je wyczyścić. Są odporne na uszkodzenia chemiczne i nie są porowate, więc nie trzeba się martwić, że brud zagłębi się w płytce.
  • Produkt ekologiczny – do wyprodukowania mozaiki szklanej potrzeba mniej więcej połowy energii w porównaniu z płytką ceramiczną o podobnym rozmiarze. Można też wykorzystać płytki z recyklingu.
  • Świetlisty wygląd – wszystkie płytki szklane oprócz najciemniejszych będą raczej odbijać światło niż je pochłaniać. Może to sprawić, że szklana mozaika będzie się świecić blaskiem, którego nie można wytworzyć w żadnym innym materiale podłogowym.
  • Trwałość – dopóki płytki spełniają normy trwałości, dzięki którym można ich użyć jako materiału podłogowego, powinny być trwałe i odporne na pękanie pod wpływem czegoś mniejszego niż bezpośrednia siła uderzenia twardym przedmiotem, takim jak młotek . Zarysowania to inna sprawa – szklane płytki zarysują się.

Niedogodności mozaiki szklanej na podłodze

  • Wysoki koszt – jedną z największych wad stosowania mozaiki szklanej jest cena. Można znaleźć okazję za ok. 30-40 zł za płytkę, ale naprawdę atrakcyjne są będą bliższe ok. 100-120 zł. Mozaiki szklane są materiałem na ogół używanym na ścianach, więc to dodatkowo zawęża wybór i zastosowanie ich na podłogach.
  • Trudny montaż: w przeciwieństwie do płytek ceramicznych lub z kamienia naturalnego, mozaiki szklane są trudne do zainstalowania. Zatrudnienie specjalisty może być drogie, ale koszt materiału jest wysoki, więc lepiej nie ryzykować.
  • Podatne na zarysowania i pęknięcia – szklana mozaika jest trwała i odporna na plamy, ale jest podatna na zarysowania. Z biegiem czasu na szklanej mozaiki podłogowej nagromadzą się rysy, a po kilku latach instalacja będzie wymagała wymiany. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których upuszczenie czegoś ciężkiego z dużej wysokości spowoduje pęknięcie lub odpryskiwanie płytki. Może to stać się zagrożeniem dla każdego, kto chodzi po podłodze z bosymi stopami. Krawędzie mogą być ostre jak nóż. Naprawa mozaiki szklanej może być dość kosztowna.

Szklana mozaika na podłodze – podsumowanie

Podłogi z mozaiki szklanej są drogie w zakupie, trudne do montażu i kosztowne w naprawie. Z biegiem czasu rysy na jej powierzchni mogą wpłynąć na wygląd płytek, wymagając ich wymiany. Jeśli jednak pieniądze nie są decydującym czynnikiem, aby zrobić to właściwie, mozaika szklana może stworzyć jedne z najpiękniejszych podłóg – najlepiej w miejscach o małym natężeniu ruchu.