Łóżka piętrowe dla dzieci.

Nie zawsze warunki mieszkaniowe pozwalają na to, aby każde z naszych dzieci posiadało własny pokój. Czasem zdarza się tak, że naszą gromadkę musimy sprytnie „upchać” w jednym pokoju. Jednym ze sposobów wyczarowania prywatnej przestrzeni dla każdej z pociech jest przedzielenie go meblami.

Co jednak w przypadku, gdy wymiary pokoju na to nie pozwalają i zwyczajnie jest za mało miejsca? Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w jednym pokoju musimy pomieścić trójkę maluchów, a metraż przecież nie jest z gumy. W takich sytuacjach na pomoc przychodzą nam łóżka piętrowe.

Nie tylko dla starszaków.

Mając w głowie obraz łóżka piętrowego, pojawia się obawa, że nie są one odpowiednie dla najmłodszych dzieci. Nic bardziej mylnego. Obecnie producenci mebli wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i w swoich ofertach posiadają łóżka posiadające całkowicie zabudowane górne piętra. Takie zabezpieczenie może być wykonane z drewna, np. dużą popularnością cieszą się łóżka-domki. Swobodny przepływ powietrza zapewnią wówczas otwory w kształcie okien. Dodatkowo wyposażone w okiennice staną się niewątpliwą ozdobą każdego dziecięcego pokoju. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie siatki pomiędzy łóżkiem a sufitem, rozciągniętej na całej długości posłania. Takie rozwiązanie nie ogranicza dostępu światła i świetnie sprawdzi się w pokoju urządzonym w stylu marynistycznym.

Większa gromadka to nie problem – łóżka piętrowe 3-osobowe.

Aby swobodnie umieścić trójkę dzieci w jednym pokoju, warto zapoznać się z ofertą łóżek piętrowych 3-osobowych. Na rynku można spotkać kilka różnych koncepcji ich kształtu. Najbardziej popularnym jest wysuwany dodatkowy materac z dolnego łóżka lub dwuosobowy dolny poziom. Gdy brakuje miejsca nawet na takie rozwiązanie, można skorzystać z opcji jedno nad drugim, tzn. najniższy poziom znajduje się na podłodze lub tuż nad nią. Odległości pomiędzy pozostałymi dwoma piętrami są mniejsze niż w wersji 2-osobowej, dlatego takie rozwiązanie może być niekomfortowe szczególnie dla wysokich dzieci.

Aby temu zaradzić, doskonale sprawdzą się łóżka piętrowe 3-osobowe przesunięte, tzn. poszczególne poziomy zachodzą na siebie tylko w części. Taki układ daje więcej swobody przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Niestety niewielu producentów ma w swojej ofercie właśnie taką wersję łóżka piętrowego trzyosobowego. Warto wówczas zapytać zaprzyjaźnionego stolarza i przedstawić mu projekt, ponieważ nierzadko cena takiego łóżka może być kilkukrotnie wyższa, aniżeli tego wykonanego na zamówienie.

Drabinka czy schody?

Odpowiedź na to pytanie zależy od ilości miejsca w pokoju i naszych upodobań. Warto wziąć pod uwagę fakt, że wybierając schody zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania. Ta wersja jest także bardziej przystępna dla mniejszych dzieci.