Jak wybrać stół rozkładany? – miniporadnik

Aranżacja każdego wnętrza wymaga dobrego pomysłu, który umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Poza tym, planując wyposażenie danego pomieszczenia warto stawiać na funkcjonalne rozwiązania, takie jak choćby stoły rozkładane. Na co dzień nie zajmują one bowiem zbyt dużo miejsca, a w razie konieczności powierzchnia ich blatu może być w szybki i wygodny sposób znacznie powiększana. Na co jednak należy zwracać uwagę i jak wybrać stół rozkładany?   

Czym należy się kierować podczas wyboru stołu do kuchni lub jadalni?

Stół do kuchni lub jadalni powinien spełniać kilka podstawowych warunków. Musi on być zatem dopasowany do wielkości danego wnętrza. Nie może on utrudniać swobodnej komunikacji, a jednocześnie musi zapewniać dostatecznie dużo miejsca dla wszystkich domowników. Poza tym, mebel powinno cechować solidne wykonanie, dobre spasowanie poszczególnych elementów oraz wykorzystanie w trakcie produkcji wysokogatunkowych surowców.    

Na jakie inne elementy należy zwracać uwagę wybierając stół rozkładany? 

Meble są elementami kupowanymi z myślą o ich użytkowaniu przez długie lata. Z tego powodu powinny być to przedmioty trwałe oraz solidne. Nie bez znaczenia jest również ich forma. Pożądany jest zatem uniwersalny i ponadczasowy wygląd, w tym proste kształty i ograniczona ilość zdobień. Meble do kuchni lub jadalni powinny posiadać również określoną wielkość. Nie mogą one bowiem utrudniać wygodnej i sprawnej komunikacji oraz przytłaczać wnętrza. Niemniej jednak, stoły z opcją ich rozkładania powinny być wybierane tak, aby każda z osób przy nich zasiadająca miała do dyspozycji powierzchnię blatu o wymiarach co najmniej 60 x 40 cm. Jak wybrać stół rozkładany dla czteroosobowej rodziny? W tym wypadku mebel powinien mieć szerokość równą lub większą niż 90 cm, a jego długość powinna wynosić co najmniej 165 cm. W przypadku rodziny sześcioosobowej wskazany jest zakup stołu o długości około 200 cm, a w przypadku dziecięciu użytkowników – nawet o długości 300 cm. Co ważne, tego typu gabaryty bez problemu można osiągnąć decydując się na wybór funkcjonalnych stołów rozkładanych. Na co dzień ich wielkość jest nieduża, jednak w razie konieczności produkty te mogą w szybki i wygodny sposób być powiększane.       

Jaki powinien mieć kształt idealny mebel?

Kształt mebla zależy przede wszystkim od ilości dostępnego miejsca oraz indywidualnych oczekiwań i preferencji właścicieli. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są bowiem produkty posiadające blaty w kształcie kwadratu, prostokąta lub owalu. Stoły o ostrych kątach polecane są do niewielkich przestrzeni, ponieważ z łatwością mogą być dosunięte do ściany. Stoły okrągłe i owalne są bardziej atrakcyjne wizualnie lecz zajmują one zdecydowanie więcej miejsca. Poza tym, nie mogą być dosuwane do ściany. Niemniej jednak niezależnie od kształtu mebla, musi on być trwały i estetycznie wykonany. Poszczególne elementy muszą być dobrze spasowane, a podczas wyboru konkretnego produktu należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj zastosowanego mechanizmu rozkładania blatu. Praca prowadnic musi być zatem płynna, a samo rozkładanie blatu powinno przebiegać szybko i w dość prosty sposób.