Na co zwrócić uwagę wybierając abażury do lamp?

Modne abażury to osłony żarówek, które cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki różnorodności kształtów, materiałów i barw można tu odnaleźć przedmioty, które podkreślą charakter każdego modnego wnętrza. Tego typu dodatki nie tylko komponują się z aktualnymi trendami, ale też pozwalają na stworzenie w pomieszczeniach wyjątkowego nastroju. O czym powinno się pamiętać poszukując takich akcesoriów?

Przede wszystkim funkcjonalność

Jeszcze do niedawna abażur do lampy uznawany były za niemodne już akcesoria. Dziś jednak można je dostrzec w coraz większej ilości modnych aranżacji. Przedmioty produkowane dawniej często okazywały się trudne do wyczyszczenia. Nowoczesne modele mogą być jednak bardzo łatwo w użytkowaniu. Poszukując takich akcesoriów należy przede wszystkim upewnić się, że posiadają rozmiar dopasowany do danej lampy. Ważna jest tutaj średnica otworu, która powinna odpowiadać wielkości gwintu w podstawie. Zwykle zaleca się również zadbać o to, aby abażur był szerszy od najszerszego miejsca w podstawie lampy. Wpływa to zarówno na estetykę, jak i bezpieczeństwo użytkowania.

Planując zadbać o klasyczny wygląd akcesorium można też dopasować kształt osłony do kształtu podstawy. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to konieczne. Dobrym rozwiązaniem podczas dopasowywania abażuru może być wykorzystanie zasady podobieństwa lub kontrastu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jaki abażur będzie modny i estetyczny?

Do wzorzystej lampy warto dobrać osłonę w stonowanych barwach lub model pozbawiony wyraźnych wzorów. Osoby planujące nadać wnętrzu oryginalnego charakteru mogą jednak zdecydować się na pomieszczanie różnych designów. Choć do jednobarwnych lamp zwykło się dobierać wzorzyste abażury, jednokolorowy model również zaprezentuje się tutaj estetycznie. Poszukując osłon do swojego domu warto upewnić się, że podkreślają charakter danego stylu wnętrzarskiego. Wśród aktualnych trendów cenione są stonowane kolory, takie jak beż, brąz i zieleń. Akcesoria dopasowane do wystroju i zapotrzebowania z pewnością dobrze spełnią swoje zadanie.