Zbieranie deszczówki – jaki zbiornik na wodę wybrać?

Obecność sieci wodociągowej lub studni artezyjskiej na posesji domku letniskowego nie wyklucza budowy zbiornika do przechowywania wystarczającej ilości wody dla gospodarstwa domowego, do celów awaryjnych. Realizacja takiego projektu nie będzie tania, ale należy pamiętać, że zainwestowane środki rekompensuje całkowita niezależność od scentralizowanego zaopatrzenia w wodę. 

Jaki pojemnik wybrać do zbierania i magazynowania wody deszczowej?

Często się zdarza, że domownicy wykorzystują do tego celu różne pojemniki, w tym: wyjęte z podwozia zbiorniki samochodowe, zbiorniki paliwa lotniczego, a nawet, co najbardziej niebezpieczne, plastikowe pojemniki po specjalnych płynach. Oczywiście ekologiczność takich materiałów budzi uzasadnione wątpliwości. O kształcie zbiornika decyduje miejsce jego zainstalowania, w szczególności dużym zainteresowaniem cieszy się pojemnik na deszczówkę prostokątny (dostępny tutaj), który można umieścić w każdym zakamarku.

Optymalne wymagania dotyczące pojemności zbiornika

  • W każdym przypadku zbiornik musi pokryć zapotrzebowanie na wodę w określonym przedziale czasowym;
  • W przypadku umiarkowanego zużycia, w oparciu o liczbę członków rodziny, można ograniczyć budowę zbiornika do 1000 – 1500 litrów;
  • Jeśli woda będzie wykorzystywana do nawadniania, warto zakupić zbiornik o większej pojemności, do 3000-5000 litrów włącznie.

Realizacja takiego projektu nie będzie tania, ale należy wziąć pod uwagę, że inwestycja zostanie zrekompensowana całkowitym uniezależnieniem się od scentralizowanego lub artezyjskiego wodociągu. Kuszące jest wykorzystanie szczelnej studni do magazynowania wody. Problem w tym, że odsączona woda może mieć nadmierne zasolenie, a nawet toksyczne składniki. Taką wodę należy stosować z wyjątkową ostrożnością.