Lampy do kuchni

Oświetlenie w kuchni to ważna część projektowania pomieszczeń mieszkalnych. Każde z nich wymaga staranności w projektowaniu, ale kuchnia pełni w domu szczególne miejsce i bardzo często kilka funkcji. Dlatego wybierając lampy do kuchni trzeba zwrócić uwagę na każdy ich aspekt i funkcjonalność w różnych porach dnia i podczas wykonywania różnych zajęć. Światło musi gwarantować bezpieczeństwo w kuchni a jednocześnie powinno zapewniać miłą atmosferę podczas rozmowy czy spożywania posiłków.

Lampy do kuchni do pracy i odpoczynku

Lampy do kuchni zawsze powinny być estetyczne i dobrze komponować się z wystrojem, ale przede wszystkim muszą być funkcjonalne. Zastosowane w nich oprawy czy klosze nie powinny blokować rozprzestrzeniania się światła, wręcz odwrotnie powinno ono być możliwie najbardziej rozproszone. Szczególnie, gdy mowa jest o świetle mocowanym do sufitu. Powinno ono docierać do każdego zakątka w kuchni w równym stopniu i natężeniu.

Oprócz światła górnego w kuchni doskonale sprawdzają się boczne źródła światła. Część z nich powinna być skierowana dokładnie w miejsca na blacie roboczym, które wykorzystuje się do przygotowywania posiłków. W ten sposób otrzymuje się przedni snop światła, celowany w konkretne miejsce. Światło górne mogłoby w niektórych wypadkach padać dokładnie na plecy osoby stojącej przy blacie.

Lampy do kuchni w szafkach i na podłodze

Lampy do kuchni pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i estetyczną. Doskonałym dodatkiem aranżacyjnym stanowi w kuchni oświetlenie LEDowe, montowane, np. wewnątrz kuchennych, oszklonych szafek. LEDowe punkty świetlne nie tylko pomagają szybko znaleźć pożądane naczynia, ale stają się dodatkowym źródłem światła, atrakcyjnym szczególnie wtedy, gdy światło górne jest wyłączone. Razem z bocznymi kinkietami tworzą miły klimat do intymnej rozmowy.

Równie ciekawym rozwiązaniem wykorzystującym lampy – taśmy LEDowe jest oświetlenie montowane w listwach/postumentach szafek kuchennych. Tego rodzaju oświetlenie prezentuje się najlepiej w pełnych ciemnościach. To jednocześnie forma „drogi ewakuacyjnej”, delikatna poświata nadająca kierunek nocnemu poszukiwaniu smakołyków.

Nowoczesna aranżacja oświetlenia kuchni wykorzystująca dostępne na rynku rozwiązania nie tylko ułatwia wykonywanie kuchennych prac, ale tworzy z kuchni przyjazne pomieszczenie dla wszystkich domowników. Różnorodne oświetlenie pozwala na komfortową pracę, spożywanie posiłków, ale też umila czas spędzany z gośćmi i rodziną, zwłaszcza, gdy kuchnia pełni również funkcję jadalni czy salonu.