Dom

Jak wybrać sofę rozkładaną: zalety, wady i wskazówki

Czy warto kupić rozkładaną sofę? To pytanie często pojawia się na forach internetowych poświęconych meblom. Oto powody, dla których warto to zrobić.

Symbol domowego komfortu

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny salon bez mebli tapicerowanych, na których można się zrelaksować, odpocząć, wypić kawę lub poczytać. Sofy rozkładane do salonu (https://www.sfmeble.pl/c/sofy-rozkladane-do-salonu) są symbolem domowego komfortu. Ważne jest, aby pasował do wnętrza, był wysokiej jakości i niezawodny. Przy wyborze tego mebla wiele osób napotyka na trudności. Wiele kontrowersji wywołuje sofa rozkładana, ponieważ oprócz zalet ma ona również wady.

Modele składane to prawdziwa różdżka, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, gdzie służą do spania. Czym kierować się przy wyborze tych mechanizmów, aby służyły długo i nie sprawiały kłopotów?

Głównym kryterium zakupu sofy rozkładanej (oprócz wzornictwa) jest mechanizm przekształcania. Niektóre modele rozkładają się jak książka, inne są wysuwane (zwijane), a jeszcze inne rozkładają się jak składane łóżko lub akordeon. Przyjrzyjmy się głównym typom sof rozkładanych.

Francuskie łóżko składane (mixotoyle).

Nowoczesny i ulubiony typ sofy. Aby ją rozłożyć, należy wstępnie usunąć wszystkie poduszki i elementy dodatkowe. Rozkłada się ją pionowo, a następnie popycha do przodu i stawia na nóżkach.

Zalety: jest to opcja kompaktowa, z szerokim wyborem interesujących modeli.

Wady: przy rozkładaniu trzeba ciągle wyjmować małe elementy.

Amerykańskie, belgijskie łóżko rozkładane (sedaflex)

Mechanizm jest tak skonstruowany, że najpierw sofę trzeba wysunąć do góry, a następnie pociągnąć do siebie i postawić na nóżkach. Jest to tak zwane francuskie łóżko składane, ale bez dodatkowych poduszek.

Zalety: sofa nadaje się do codziennego użytku, nie trzeba zdejmować dodatkowych elementów z sofy, jest miejsce na pościel.

Wady: W pozycji rozłożonej wymaga więcej miejsca.

sofa rozkładana

Puma

Nowoczesny model kanapy rozkładanej, który jest wyposażony w amortyzatory i jakby wyskakuje do przodu. Rozkładanie sofy nie wymaga dużego wysiłku, dlatego jest przyjazna dla dzieci — wystarczy pociągnąć za ukryty pasek.

Zalety: konstrukcja nie dotyka podłogi, więc jest odpowiednia dla osób, które mają na podłodze dywany typu shaggy, jest kompaktowa i łatwa w użyciu.