Co trzeba wiedzieć, aby wybrać odpowiednią umywalkę do łazienki?

Umywalka jest tak samo ważna w łazience jak wanna czy prysznic. Zanim więc kupisz nową umywalkę, przeczytaj informacje, które pomogą Ci znaleźć najbardziej odpowiednie opcje dla Twojej łazienki.

Umywalka podblatowa i jej cechy charakterystyczne

Główną cechą jaką posiada umywalka podblatowa jest stworzenie jednolitego, czystego wyglądu. Rozlaną wodę można bez przeszkód zetrzeć bezpośrednio z blatu do umywalki, co jest wygodne podczas sprzątania łazienki.

Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, główna zaleta jest jednocześnie główną wadą. To właśnie montaż pod blatem sprawia, że umywalki wyglądają bardzo nowocześnie, ale wiąże się to z ograniczeniami dotyczącymi instalacji. Blat roboczy musi być wykonany z solidnego materiału odpornego na wilgoć, np. ze sztucznego kamienia. Blaty robocze wykonane z płyt wiórowych lub MDF z czasem będą wchłaniać wodę w miejscu wycięcia na zlew.

umywalka podblatowa

Wbudowana umywalka na blacie roboczym

Umywalki te można zamontować na blacie kuchennym, ale konieczne będzie wykonanie wycięcia na zlew. Z reguły większa część umywalki znajduje się pod blatem, a z góry widoczny jest tylko rant umywalki. Dobrze pasują do minimalistycznej łazienki. Wszystkie materiały, z których wykonane są blaty kuchenne, nadają się do montażu tego rodzaju umywalki, ponieważ wycięcie w blacie zakrywa krawędź zlewozmywaka, a połączenie pomiędzy krawędzią umywalki, a blatem jest zabezpieczone masą uszczelniającą.

Umywalka na postumencie

Jeśli lubisz klasyczny styl w swoim domu, nie szukaj dalej niż umywalka na postumencie. Jest to również dobry wybór, jeśli rury wodociągowe wychodzą z podłogi: cokół ukrywa rury wodociągowe. Pierwszą zaletą umywalki na postumencie jest to, że ukrywa on rury wodne w cokole. Są one również doskonałym dodatkiem do wnętrz w stylu klasycznym, retro i podobnych.