Dom

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek na schody?

Jednym z ważnych elementów architektonicznych obiektów mieszkalnych są schody. Można je spotkać zarówno na zewnątrz, jak też w środku. To praktyczne rozwiązanie, które można zaaranżować w nietypowy sposób. W końcu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale jak niemal każdy element architektoniczny, doskonale sprawdzają się także pod względem estetyki, jak też wydobycia indywidualnego charakteru w danym domu, czy mieszkaniu. Jakie materiały warto wziąć pod uwagę przy wykończeniu schodów?

Jakie płytki na schody zewnętrzne?

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: niekorzystne warunki atmosferyczne, na które narażone są schody, jak również potrzeba ich antypoślizgowości. Wszystko dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie ich użytkowania. Dlatego płytki na schody zewnętrzne najczęściej wykonuje się z gresu. Wszystko dlatego, że materiał ten jest odporny na promieniowanie UV, jak też niskie temperatury, co przekłada się na jego wytrzymałość. Z reguły płytki schodowe mają określoną antypoślizgowość, na którą także trzeba zwrócić uwagę.

płytki na schody szare

Schody wewnętrzne – jakie płytki wybrać?

Płytki na schody, które znajdują się wewnątrz nie są narażone na zmienne temperatury, czy dużą ilość wody. W dalszym jednak ciągu powinny być dość twarde i odporne na ścieranie, ponieważ najczęściej schody są dość intensywnie eksploatowane. Ważna jest także ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego płytki na schody wewnętrzne także mogą być wykonane z gresu. Nie jest to wymóg, jednak materiał ten pozwala na uzyskanie bardzo twardej nawierzchni. Tym bardziej, iż wśród dostępnych rozwiązań spotkać można te, które są dedykowane przestrzeniom na zewnątrz, jak schody zewnętrzne, czy tarasy, ale również pomieszczeniom i elementom wewnątrz. Różnice widoczne są niejednokrotnie w designie płytek.