Nowoczesne świetlówki – warto kupić?

Zarówno hurtownie, jak i sklepy z elektroniką zaoferować mogą wyjątkowo dużą ilość rodzajów oświetlenia. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się tzw. świetlówki. Czym różnią się od klasycznych żarówek? W jaki sposób działają?

Nowoczesne świetlówki

świetlówka

Zasada działania świetlówki jest całkowicie inna niż ma to miejsce w przypadku zwykłej żarówki. W zależności od rodzaju świetlówka może przybierać kształt zwykłej rurki lub kształt zbliżony tradycyjnej żarówki. Wewnątrz tego rodzaju oświetlenia odnaleźć można wolframowe elektrody, a także rtęć oraz gaz szlachetny. Ponadto wewnętrzna część świetlówki pokryta jest luminoforem, który odpowiada za przekształcenie wytworzonego promieniowania w oświetlenie widoczne dla oka.

Rodzaje świetlówek

Ze względu na kształt wyróżnić można dwa rodzaje świetlówek. Zarówno hurtownie, jak i sklepy z elektroniką zaoferować mogą tzw. świetlówki liniowe oraz świetlówki kompaktowe. Dostępne są również różnorodne podtypy tych dwóch podstawowych rodzajów świetlówek. W przypadku oświetlenia liniowego mamy do czynienia ze świetlówką w kształcie rurki.

Z kolei odmiana kompaktowa swoim wyglądem, do pewnego stopnia, przypomina zwykłą żarówkę. Ten drugi rodzaj oświetlenia, ze względu na wyjątkowo niski pobór energii określany jest również jako świetlówka energooszczędna. Jest to jedna z przyczyn wzrastającej popularności tego rodzaju oświetlenia zarówno w domach prywatnych, jak i w firmach. Oczywiście świetlówki mają również wady w postaci m.in.:

  • uzależnienia wydajności od temperatury otoczenia,
  • konieczności montażu opraw z dodatkowym wyposażeniem.